PEP – Twój SOS przeciwko HIV

Osocze bogatopłytkowe
Styczeń 11, 2018
Toksyna botulinowa
Styczeń 11, 2018

Miałeś niebezpieczny kontakt seksualny albo kontakt z krwią osoby zakażonej HIV? Masz 72 godziny na uratowanie się przed zakażeniem. PEP – jedyna metoda na walkę z HIV po dostaniu się wirusa do organizmu.

Co to jest PEP?
Post-exposure prophylaxis, czyli PEP jest jedyna profilaktyka tzw. poekspozycyjna. Przyjęcie leku najpóźniej 72 godziny po wniknięciu wirusa HIV do organizmu może uchronić Cię przed zakażeniem. To w tej chwili jedyna metoda walki z HIV już po ryzykownej sytuacji.

Kiedy powinienem przyjąć PEP?
Zaraz po pierwsze po kontakcie seksualnym (hetero- lub homoseksualnym) z osobą o nieznanym statusie serologicznym lub oczywiście statusie pozytywnym, kiedy mogło dojść do zakażenia HIV. A mogło to się zdarzyć przede wszystkim, kiedy nie stosowaliśmy prezerwatywy (lub nie pamiętamy, czy ja użyliśmy) oraz kiedy prezerwatywa pękła lub się zsunęła. Pamiętaj też, że wirus HIV może też się przenosić nie tylko podczas waginalnego I analnego, ale także podczas seksu oralnego. Dlatego każda niepewna sytuacja seksualna może nieść potencjalne ryzyko zakażenia HIV. Niebezpieczną sytuacją jest także kontakt z krwią osoby zakażonej. Pamiętaj, że każda osoba, co do której nie masz 100-proc. pewności, że nie jest zakażona, jest dla Ciebie niebezpieczna, jeśli uprawiasz z nią seks. Dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych metod prewencyjnych przedekspozycyjnych (prezerwatywa, PrEP), a jeśli ich nie stosowałeś lub stosowałeś nieskutecznie, użycie prewencji już po fakcie, czyli awaryjnego PEP.

Co mam zrobić, jeśli doszło do takiej sytuacji?

Zgłosić się jak najszybciej do profesjonalnej pomocy medycznej, w której lekarze przepisują PEP. W Warszawie jest to Makeitisi – smart clinic for men. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa, że utrudnisz doprowadzenie do zakażenia. Najlepiej zrobić to do 24 godzin po ryzykownym zachowaniu, jednak masz czas do 72 godzin. Po tym czasie skuteczność PEP jest niska.

Czy PEP mogę po prostu kupić w aptece?

Lek ten jest sprzedawany tylko na receptę. Czyli konieczna jest wizyta u lekarza, który nam go przepisze. Jeśli masz obawy, że mogłeś się zakazić HIV i od tego czasu nie minęło jeszcze 72 godzin i możesz przyjąć PEP w Warszawie lub w okolicy, jak najszybciej zadzwoń pod nr 22 245 06 06. Specjaliści kliniki udzielą Ci profesjonalnej porady i instrukcji, co powinieneś zrobic.


Jak długo muszę brać PEP?

PEP musisz przyjmować przez cztery tygodnie. Tylko szybkie podanie leku i stosowanie go przez ten okres, daje Ci największą skuteczność niezakażenia się HIV. Pamiętaj, że PEP nie jest tabletką “dzień po”, którą bierze się tylko raz i po problemie. To miesięczna kuracja pod ścisłą kontrolą lekarza, jednak jest to jedyny sposób walki przed zakażeniem HIV po ryzykownej sytuacji.

Czy muszę jeszcze o czymś pamiętać?

Podczas oraz po kuracji PEP powinieneś zrobić test na HIV. Pamiętaj też, że podczas ryzykownego seksu mogłeś zakazić się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc niezbędne są rownież badania w tym kierunku.